پیش نیازهای رابطه دو نفره موفق   بازديد : 2144 |  1394-05-22

پیش نیازهای رابطه جنسی موفق

بسیاری از افراد، خیالپردازی ها و رویاهای بی شماری درباره رابطه عاطفی در سر دارند و ملاک های متعددی را در نظر گرفته اند . یکی از مهمترین ملاک ها و معیارهایی که عموما افراد برای برقراری ارتباط عاطفی به آن توجه میکنند ، خصوصیات شخصیتی و اخلاقی است.

اکثر افراد تلاش می کنند فردی را که انتخاب می کنند، حداقلی از خصوصیاتی را که در مد نظر دارند، داشته باشد اما ازدواج به عنوان یک ارتباط عاطفی طولانی مدت و متعهدانه، همان قدر که ساده است، پیچیدگی های ویژه ی خود را هم دارد.

یکی از عمده ترین دلایلی که برخی از همسران بعد از مدتی از هم جدا می شوند و نمی توانند ارتباطشان را حفظ کنند، ناآگاهی از همین پیچیدگی هایازدواج است. در حقیقت تا زمانی که یک نفر برخی «آمادگی ها» را در خود رشد و پرورش نداده باشد، لزوما با یافتن فردی که دارای تمام ملاک های مورد نظرش است، نمی تواند ارتباط پایداری ایجاد کند .

وقتی این آمادگی ها نباشند کم کم تنش ها شروع میشود ، دو طرف حرف هم را نخواهند فهمید، درگیری ها بیشتر میشود  و روز به روز طرفین از هم دور شده و فاصله میگیرند . ما قصد داریم در این متن به چند مورد از «آمادگی های» قبل از برقراری ارتباط عاطفی اشاره کنم که شما باید مطمئن شوید که این آمادگی ها را دارید.

* پیش نیازهای رابطه دو نفره *

1- توانایی پذیرش علایق دیگری در زندگی خود

وقتی شما با یک نفر وارد یک رابطه می شوید، قرار است با فردی که دنیای دیگری دارد، علایق و نیازها، خصوصیات شخصیتی و خلقی متفاوت تری از شما دارد، و به طور کلی با فردی که با شما تفاوتهای زیادی دارد زندگی کنید و سازگاری کنید.

افسانه ها و ضرب المثل های عامیانه را فراموش کنید و  کنار بگذارید، اینکه «من و تو باید ما شویم» یا «من و تو یک روح هستیم در دو بدن» اصلا به درد ارتباط عاطفی طولانی مدت نمی خورند.

 در واقع این عقاید نه تنها مفید نمیباشند بلکه می توانند به رابطه آسیب شما هم برسانند. وقتی طرفین رابطه «فردیت» خود را به نفع «رابطه» کنار بگذارند، نه تنها بهبودی در رابطه ایجاد نمی شود، بلکه پس از مدتی نارضایتی از رابطه شروع شده و اختلاف ها به شکل شدیدتری ظاهر می شوند. برای همین است که روانشناسان توصیه می کنند افرادی که «کاملا شبیه» ما هستند و افرادی که «اصلا شبیه» ما نیستند، گزینه های مناسبی برای ایجاد ارتباط نیستند.

در رابطه عاطفی سالم، طرفین فرد  دیگری را به رسمیت می شناسند، علایق و نیازهای او را قبول کرده و می پذیرند و به آنها توجه کرده و  آنها را نادیده نمی گیرند. اشکال کار از جایی شروع  می شود که شما توانایی کنار آمدن با تفاوت های طرف مقابل تان را ندارید و بنابراین سعی می کنید که او را شکل خودتان کنید، تغییر دهید و کنترل یا محدودش کنید.

2-  آیا شما  آمادگی مستقل شدن از خانواده را دارید

برقراری ارتباط عاطفی به این نیاز دارد که شما در بسیاری از ابعاد زندگی تان از خانواده مستقل شده باشید. در واقع انرژی روانی شما باید به سمتی پیش برود که کمتر از خانواده نیرو بگیرید.  شاید شما هم شنیده اید که انسان ها غیر از اینکه «بند ناف جسمانی» دارند، «بند ناف روانی» هم دارند. جنین تا زمانی که در رحم مادر است، نیاز به بند نافی دارد که تمام زندگی و حیاتش را از آن می گیرد و درست بعد از تولد، همان چیزی که تمام زندگی اش بود، قطع می شود تا بتواند خودش را با شرایط جدید سازگار کند و به گونه ای دیگر زندگیرا ادامه دهد . تا یک جایی از رشد، انسان ها نیاز به حمایت روانی خانواده هم دارند، این همان «بند ناف روانی» است که ما برای رشد به آن نیاز داریم. حمایت همه جانبه.

درست مانند «بند ناف جسمانی»، از یک جایی به بعد باید «بند ناف روانی» را هم قطع کرد، چرا که برای رشد روانی، نیاز به استقلال از افراد خانواده را داریم. مخصوصا برای برقراری ارتباط عاطفی، به نظر می رسد که برخی وابستگی ها به خانواده باید برطرف شوند ؛ وابستگی های مالی، وابستگی های عاطفی و وابستگی های حمایتی.

3- دنبال «نیمه گمشده»تان نیستید

شما همین حالا یک انسان کامل، با تمام ویژگی های انسانی میباشید . خوی انسانی شما این پتانسیل را دارد که شما را با همین ویژگی ها به رشد و کمال کامل برساند، بدون حضور دیگری و حتی وابستگی به دیگری.

اگر در این تفکر هستید که با برقراری ارتباط «نیمه گمشده»تان را پیدا می کنید و کامل می شوید، اجازه دهید جسارت کنم و بگویم که احتمالا اشتباه فکر می کنید! هیچ کس این توانایی را ندارد که شما را کامل کند. شما نیاز به کسی ندارید که شما را کامل کند، بلکه نیاز به فردی دارید که شما را به طور کامل بپذیرد و خودتان نیز در رابطه عاطفی باید این توانایی را داشته باشید که «نیمه گمشده» دیگری نباشید و سعی نکنید که مکمل دیگری باشید

بنابراین قبل از برقراری ارتباط عاطفی پایدار،اقدام به  «خودشناسی» کنید ، ویژگی های شخصیتی و خلقی خود را با دقت بشناسید، الگوهای ناکارآمد ارتباطی تان را بشناسید و به اصلاح آنها بپردازید، ضعف ها را تا جای ممکن برطرف کنید و با ویژگی های دیگرتان که قابل تغییر نیستند کنار بیایید. عشق و ارتباط بالغانه، «یگانگی به شرط حفظ تمامیت و فردیت است».

4- آیا در زمان «مجردی» احساس شادکامی می کنید

اگر شما در دوران مجردی احساس شادی نمی کنید و از زندگی خود  لذت نمی برید، احتمالا با برقراری ارتباط عاطفی نیز اتفاق خاصی برای شما نخواهد افتاد. خوشبختی و خوشحالی واقعی چیزی است که از درون به وجود می آید و اتفاق ها و افراد بیرونی لزوما نمی توانند شما را شاد کنند. اگر شما در دوران مجردی و تنهایی به اندازه کافی نیرومند هستید که با مشکلات و اتفاق ها کنار بیایید، از زندگی  خود لذت ببرید و با ویژگی های خودتان کنار بیایید، حتما با برقراری ارتباط عاطفی نیز می توانید این کار را بکنید.

5- آیا شما «گذشته» را پذیرفته اید

همه ما یک گذشته داریم که طبیعتا فرد جدید که وارد زندگی ما می شود باید گذشته ما را بپذیرد، ولی قبل از آن خود ما باید با این گذشته کنار آمده باشیم و قادر باشیم که آن را کنار بگذاریم. امکان دارد برخی از افراد در گذشته ارتباط های عاطفی داشته باشند، مهم این است که در برقراری ارتباط عاطفی با آن کنار آمده باشند.

اگر هنوز با خود کنار نیامده اید، نسبت به این ارتباط گذشته عصبانی هستید یا هنوز نمی دانید که چه چیزی می خواهید، کمی صبر کنید، ضمن اینکه مهم این است که بین رابطه قبلی که داشته اید و رابطه (متعهدانه) جدید که در پی ایجاد آن هستید، فاصله زمانی مناسبی سپری شده باشد.

6- آمادگی به اشتراک گذاشتن زندگی شخصی تان را دارید

وقتی شما با یک نفر ارتباط ایجاد برقرار می کنید، شما در واقع با دوستان، خانواده، عادت ها، علایق و موقعیت های اجتماعی او نیز ارتباط برقرار خواهید کرد و از طرفی آنها نیز با شما ارتباط برقرار می کنند.

در این تردیدی نیست که «حریم خصوصی» مهم است ولی باید این آمادگی را داشته باشید که اجازه دهید دیگری در زندگی روزمره شما وارد شود و برای او اهمیت دهید و  زمان بگذارید. در واقع «ارتباط عاطفی» پلی بین زندگی های طرفین است. وقتی افراد به جای کشیدن پل، «دیوار» بین زندگی های شخصی طرفین بکشند، احتمالا باید منتظر تنش های زیاد و جدید باشند.


موضوع :
برچسب : پیش نیازهای رابطه دو نفره,پیش نیازهای رابطه دو نفره موفق,همسریابی,ازدواج موفق,