6 عدد شگفت‌انگیزی که جهان بر پایه آنها شکل گرفته است!   بازديد : 1912 |  1394-05-19

6 عدد شگفت‌انگیزی که جهان بر پایه آنها شکل گرفته است


جهان بر پایه‌ی شش عدد بنا شده است که اگر هر کدام از این اعداد حتی به مقدار بسیار ناچیز متفاوت بودند، اکنون هیچ جهان وجود نداشته و همچنین هیچ بشری هم موجودیت نداشت.

لرد مارتین رئیس ستاره‌شناس سلطنتی انگلستان و استاد دانشگاه کمبریج، در کتاب خود (تنها 6 عدد) آورده که تنظیم دقیق جهان به گونه‌ای‌ که حیات در آن امکان‌پذیر باشد، تصادفی نمیباشد .


مسئله این است که تصادفات بسیاری رخ داده‌ تا جهان در چنین شرایط کنونی قرار گرفته و حیات روی آن امکان‌پذیر شده است.

مارتین رئیس با تحقیقات و مطالعات بسیار تلاش کرده است تا با مقداردهی به برخی از این مفاهیم، دلایل خود را تحکم بخشد. او ادعا دارد که جهان تحت حکومت و کنترل شش عدد است.

 اعدادی که هر کدام از آنها قابل اندازه‌گیری بوده و مقدار دقیقی دارند. از نظر او این 6  عدد باید به گونه‌ای خاص و دقیق باشند تا شرایط حیات را فراهم نمایند . در غیر این‌صورت، یعنی تنها با کمترین کم و کاستی در آنها جهان‌ عاری از حیات خواهد شد.

او در کتاب خود این اعداد را معرفی می‌کند:

عدد N :

عدد N برابر است با 10 به توان 36 که با قدرت نیروی الکتریکی تقسیم بر قدرت گرانش برابر میباشد . این عدد نشان می‌دهد گرانش تا چه حد ضعیف میباشد . اگر عدد N از این کمتر بود آن گاه ستارگان نمی‌توانستند متراکم شده و دماهای زیاد برای هم‌جوشی ایجاد کنند. بنابراین ستارگان دیگر نمی‌درخشیدند و سیارات درون سیاهی سردی  می‌رفتند. اما اگر گرانش حتی ذره‌ای قوی‌تر بود، ستارگان بسیار سریع گرم شده و سوخت خود را چنان سریع می سوزاندند که حیات هرگز فرصت آغاز پیدا نکند.


عدد اپسیلون:

این عدد برابر با 0007/ میباشد . اپسیلون مقدار نسبی هیدروژنی میباشد که در انفجار بزرگ از طریق هم جوشی به هلیوم تبدیل میگردد . اگر این عدد به جای 0007/، عدد 0006/ بود، باعث تضعیف نیروی هسته‌ای شده و به این ترتیب پروتون‌ها و نوترون‌ها به یکدیگر وابسته نمی شوند . دوتریوم که (دارای یک پروتون و یک نوترون) است، نمی‌توانست شکل بگیرد. بنابراین عناصر سنگین تر هرگز در ستاره‌ها بوجود نمی‌آمدند.
همچنین، اتم‌های بدن ما هرگز شکل نگرفته و کل جهان به هیدروژن تبدیل میگردید . جالبه نه؟! حال، اگر اپسیلون برابر 0008/ بود، آنگاه هم‌جوشی چنان سریع صورت می گرفت که هیچ هیدروژنی از انفجار بزرگ باقی نمی‌ماند و امروزه ستاره‌ای وجود نداشت که به سیارات انرژی بدهد.عدد Q:

این عدد، دامنه‌ی اختلالات موج در تابش ریز موج پس زمینه میباشد که برابر با 10 به توان 5- میباشد . اگر این عدد کمی کوچک‌تر از این بود، آنگاه جهان به شدت یکنواخت شده و توده‌ی بیجانی از گاز و غبار که هرگز به شکل کهکشان‌ها و ستاره‌های امروزی در نمی آمد. در این صورت جهان یکنواخت، بی‌معنی و عاری از حیات بود . حال، اگر این عدد بزرگتر از این مقدار بود، آنگاه در تاریخ جهان ماده زودتر به شکل ساختارهای بزرگ ابر کهکشانی متراکم  تبدیل می‌شد.

 

عدد امگا:

این عدد چگالی نسبی جهان میباشد . اگر امگا از این رقمی که هست، کوچک‌تر بود، جهان بسیار سریع منبسط و سرد می‌شد. ولی اگر امگا خیلی بزرگ‌تر از این رقم بود، جهان قبل از اینکه فرصت حیات پیدا کند از هم فرو می پاشید.


عدد لاندا:

لاندا عدد ثابت کیهانی میباشد که سرعت جهان را تعیین می‌کند. اگر این عدد تنها به مقدار کمی بزرگ‌تر بود با نیروی ضد گرانشی که ایجاد می کرد و جهان از هم پاشیده میشد . یعنی با سرعت تمام به حالت انجماد بزرگ فرو می‌رفت که در نتیجه حیات را غیر ممکن می‌کرد.
اما اگر این عدد ثابت کیهانی عددی منفی و کمتر از این رقم بود، جهان به شدت متراکم شده و قبل از اینکه حیات شکل بگیرد دچار فروپاشی بزرگی می‌شد.

 

عدد D :

این عدد، تعداد ابعاد فضا میباشد . اگر فضا یک بعدی باشد، احتمالا حیات نمی‌تواند وجود داشته باشد. زیرا در این صورت محتویات جهان چیز قابل توجهی نمیشود . ذرات بدون هیچ برهم‌کنشی از کنار یکدیگر عبور می‌کردند. بنابراین می‌توان گفت که ؛ جهان‌هایی که در یک بعد وجود دارند، نمی‌توانند حیات داشته باشند.


فضاهای دو بعدی نیز با این مشکل روبرو هستند و شکل‌های مختلف حیات در این فضا، نهایتا متلاشی یا تجزیه می‌شوند. از نظر علم زیست شناسی نیز هوش نمی‌تواند در کمتر از سه بعد وجود داشته باشد. در فضای چهار بعدی، مشکل دیگری هست ، سیاره‌ها دیگر در مدار خود به دور خورشید  قرار نخواهند گرفت. قانون جذر معکوس نیوتون با قانون مکعب معکوس جایگزین  خواهد شد و به عبارت دیگر، عدد سه در ابعاد فضایی عددی ویژه است. یعنی دقیقا در فضای سه بعدی می‌توان به جستجوی حیات پرداخت.

موضوع :
برچسب : اخبار علمی,دانستنی علمی,دانستنیهای علمی,6 عدد شگفت‌انگیزی که جهان بر پایه آنها شکل گرفته است,اعداد شگفت انگیز,همسریابی,